Miałem stłuczkę, jaką kwotę odszkodowania mogę uzyskać za ból i cierpienie?
To jedno z częściej zadawanych pytań w praktyce radcy prawnego zajmującego się tematyką szeroko pojętych odszkodowań. Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy.
Nie ma dwóch identycznych wypadków jak i nie ma dwóch identycznych poszkodowanych, a zatem odpowiedź musi zależeć od konkretnych ustaleń i na początku przynajmniej zazwyczaj jest złożona. Zdarza się bowiem, że nawet z pozoru błahy wypadek może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia osób poszkodowanych. Zdarza się też, że w wyniku tego samego wypadku jeden pasażer ginie, drugi zostaje niepełnosprawnym, natomiast trzeci wychodzi z wypadku jedynie z siniakiem i zadrapaniem.
W pierwszej kolejności należy jednak wyjaśnić, że odszkodowanie jest jedną z kilku podstaw prawnych, która umożliwia osobie poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym lub w wyniku błędu medycznego czy innych sprawach wypadkowych, na otrzymanie rekompensaty od sprawcy zdarzenia, czy też w jego imieniu od towarzystwa ubezpieczeniowego. Odszkodowanie ma za zadanie wyrównać szkodę związaną z wypadkiem, jak np. naprawa samochodu, uzyskanie rekompensaty utraty wartości samochodu jako powypadkowego, zniszczenie laptopa, odzieży itd. ale także pokrycie kosztów leczenia, czy zakupu leków, pokrycie kosztów opieki osób trzecich nad poszkodowanym, czy naprawy innej jeszcze szkody. Odszkodowanie nie jest jednak podstawą do kierowania roszczeń za ból i cierpienie, ponieważ taką instytucją jest zadośćuczynienie.
Zadośćuczynienie jest kolejnym roszczeniem, które można skierować do sprawcy zdarzenia lub jego ubezpieczyciela, kieruje się je w calu naprawienia krzywdy, która jest odpowiednikiem szkody tyle, że jej przedmiotem jest osoba. Jest to roszczenie, które ma niwelować następstwa wypadku związane z uszkodzeniem ciała czy rozstrojem zdrowia.
Wysokość zadośćuczynienia jest co do zasady zależne od wielkości krzywdy, czyli rozmiarów rozstroju zdrowia czy uszkodzenia ciała. Określenie „co do zasady” nie jest przypadkowe albowiem rozległość własnej krzywdy należy udowodnić, a zatem skuteczne przeprowadzenie dowodu na tę okoliczność daje podstawę do przyznania skonkretyzowanej kwoty w ramach zadośćuczynienia. Wysokość krzywdy ustala się przy pomocy powołanych w sprawie biegłych sądowych lekarzy. Biegli po przeprowadzeniu badania lekarskiego osoby poszkodowanej wydają opinię na temat aktualnego stanu zdrowia określając procentowo uszczerbek na zdrowiu. Ma on bardzo istotne znaczenie, bo chociaż określony procentowo uszczerbek nie jest jedynym wyznacznikiem przyznawanego na jego podstawie zadośćuczynienia a matematyczne wyliczenie na jego podstawie kwoty zadośćuczynienia jest błędem, to jednak daje on przybliżony obraz indywidualnej krzywdy.
Doświadczenie wskazuje, że zadośćuczynienie ustalane przez sady okręgowe oscyluje zazwyczaj wokół kwoty 4 000,00 złotych za 1% trwałego uszczerbku na zdrowiu, a w niektórych przypadkach kwota ta sięga nawet kwoty 10 000,00 złotych za 1%.
Z powyższego wynika, że rozpiętość kwot przyznawanych przez sądy za każde 1% orzeczonego uszczerbku na zdrowiu jest bardzo duża. W rzeczywistości jest jeszcze większa, ponieważ zależy to także od sądu, do którego przesyła się pozew. Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Demski prowadzi sprawy w całej Polsce i rozbieżność orzecznicza jest tutaj bardzo widoczna, dlatego też staramy się – jeżeli jest taka możliwość – prowadzić sprawy przed sądami, które są bardziej skore do orzekania na rzecz naszych klientów kwot wyższych.
Kwota kierowanego do sprawcy roszczenia musi być adekwatna do uszczerbku na zdrowiu, co można w sposób jedynie przybliżony określić na podstawie badania dokumentacji medycznej dostarczonej przez klienta. Należy przy tym podkreślić, że konieczne jest zabezpieczenie tej dokumentacji. Roszczenia uzgadniamy indywidualnie z klientem, w oparciu o dokumentację dostarczoną przez klienta, oczekiwania klienta oraz własne doświadczenie. Kwoty jakie udało nam się dla konkretnych klientów wywalczyć bardzo często sięgają kilkuset tysięcy złotych lub nawet przekraczają kwotę miliona złotych. Rzecz jasna zajmujemy się także sprawami skromniejszymi starając się uzyskać dla naszych klientów kwoty możliwie najwyższe.
Aby uzyskać więcej informacji zachęcamy do kontaktu z Kancelarią telefonicznie, mailowo lub przez skorzystanie z formularza zgłoszeniowego.